Ve výrobě roste nedostatek odborníků na automatizaci
Praha 25. listopadu 2024 - Výrobní podniky pociťují rostoucí nedostatek odborníků na automatizaci a digitalizaci výrobních procesů.
Plných 80 % firem z oblasti výroby, automotive a logistiky zaměstnávalo v loňském roce pracovníky ze zahraničí. Dvě pětiny se zaměřovaly výhradně na občany Evropské unie. Zájem o nábor cizinců nepolevuje ani letos, stále ho však komplikují aktuální pravidla ekonomické migrace. Vyplývá to z aktuální analýzy personální agentury Grafton Recruitment.
Rok 2022 byl pro zahraniční nábor dalším komplikovaným rokem. Přesto přibližně třetina firem (37 %), které zaměstnávají zahraniční pracovníky, v roce 2022 jejich počet meziročně navýšila. Polovina zaměstnavatelů svůj zahraniční tým zachovala na stejné úrovni jako v roce 2021 a 12 % podniků počet zaměstnaných cizinců snížilo. Firmy z oblasti výroby, automotive a logistiky zaměstnávaly v loňském roce nejčastěji Ukrajince (55 %) a občany EU (40 %). Necelá desetina podniků pak zaměstnávala i pracovníky z Ruské federace, 6 % z Běloruska, 5 % z Kazachstánu a Srbska, 4 % Filipín, 3 % Indie a Moldavska, 1 % Nepálu a Lotyšska. Nejčastěji šlo o skladníky, dělníky ve výrobě, specializované techniky, operátory údržby, operátory CNC strojů, svářeče, slévače, kovoobráběče a řidiče vysokozdvižných vozíků.
„Zájem o zahraniční pracovníky stále trvá. Firmy v současnosti cílí zejména na pracovníky ze zemí mimo EU, zájem je například o pracovníky z Filipín a postsovětských republik, jako je Gruzie, Moldávie, Kazachstán či Arménie,“ říká Martin Malo, ředitel Grafton Recruitment a Gi Group, a dodává: „Český trh by dokázal z těchto zemí přijmout desítky tisíc lidí, kteří jsou nám kulturně blízcí a s jejichž integrací do zdejšího pracovního prostředí máme velmi dobré zkušenosti. Bohužel širšímu náboru z těchto zemí stále brání aktuální pravidla ekonomické migrace. Podpora změny těchto pravidel je ze strany vlády jen minimální, a to i přesto, že lidé na trhu práce stále chybí a my víme, že i přes mírný růst nezaměstnanosti stále chybět budou.“ Dle zaměstnavatelů je zejména potřeba změnit předválečné kvóty, které trh práce až kriticky limitují.
Pouze třetina firem, které zaměstnávají cizince, chce letos zůstat jen u náboru občanů z Evropské unie, zbytek se bude soustředit pracovníky z třetích zemí. Celkem v ČR dle posledních údajů ČSÚ pracuje zhruba 700 tisíc zahraničních zaměstnanců, celkový počet cizinců žijících v ČR pak dle MZV již překonal milionovou hranici (1116 tis.). Většina (65 %) společností, které zaměstnávají zahraniční pracovníky, využívá k jejich oslovení a získání především vlastní zdroje, 35 % pak specializované agentury.
O průzkumu
Průzkum byl zrealizován online dotazováním mezi HR manažery firem z oblasti výroby, automotive a logistiky v průběhu listopadu a prosince roku 2022. Celkem se do něj zapojili respondenti ze 487 firem ze všech regionů ČR.