Ve výrobě roste nedostatek odborníků na automatizaci
Praha 25. listopadu 2024 - Výrobní podniky pociťují rostoucí nedostatek odborníků na automatizaci a digitalizaci výrobních procesů.
Praha, 8. září 2016
Mezi benefity, o které mají uchazeči o práci největší zájem, vede letos jazykové vzdělávání, 13. plat a dovolená nad rámec zákona. Naopak malý zájem mají uchazeči o benefity jako je vánoční párty, dárky od zaměstnavatele, občerstvení na pracovišti a teambuildingové či sportovní aktivity. Prokázal to průzkum personální agentury Grafton Recruitment, do kterého se letos v létě zapojilo 2286 respondentů.
„Velkým tématem dnes nejsou pouze samotné mzdy, ale také benefity a způsoby nefinančního ohodnocení zaměstnanců. V loňském roce byly na prvních třech místech žebříčku nejvíce žádaných benefitů 13. plat, dovolená navíc a automobil pro soukromé účely. V letošním roce se 13. plat odsunul na druhé místo a nahradilo ho jazykové vzdělávání, které vloni nebylo ani v TOP10. Dovolená nad rámec zákona se pak dostala na třetí místo, čtvrté zaujala pružná pracovní doba a páté home office,“ říká Martin Ježek, Business Development Director Grafton Recruitment.
U jazykového vzdělávání, podobně jako u 13. platu poptávka kandidátů výrazně převyšuje nabídku zaměstnavatelů. Podobné rozdíly lze pozorovat i u dalších benefitů, např. u profesního kouče, služebního vozu pro soukromé účely, příspěvku na bydlení či placeného studijního volna. Vyrovnaná nabídka s poptávkou je viditelná zejména u stravenek a dovolené nad rámec zákona.
„Společnosti by měly také věnovat pozornost faktu, že různé podoby volné pracovní doby, jako pružná pracovní doba, home office či sickdays se objevují v žebříčku poměrně vysoko a dohromady by se staly nejžádanějším benefitem,“ říká Martin Ježek.
Nižší poptávku než nabídku zaznamenal průzkum Grafton Recruitment po firemních telefonech, noteboocích a internetovém připojení i pro soukromé účely, občerstvení na pracovišti, teambuildingových, společenských a dalších sportovních aktivitách a vánočních večírcích. A o které benefity je obecně nejnižší zájem a talentovaní lidé se za nimi příliš nepohrnou? Je to třeba kancelář vstřícná k dětem či psům, příspěvky na nadstandardní a individuální zdravotní péči či dárky od zaměstnavatele k různým výročím.
Oproti loňskému roku se snížil o dva procentní body počet lidí, kteří nedostávají žádný benefit a snížil se i počet zaměstnanců, kteří mají v práci benefity v hodnotě do 499 Kč (o 9 procentní bodů) anebo v 500-999 Kč (o 10 procentních bodů). Naopak se zvýšilo procento lidí s benefity ve výši mezi 2 000 a 2 499 Kč, a to téměř o dvojnásobek. Téměř o trojnásobek rostla kategorie zaměstnanců s benefity v hodnotě 2 500 - 4 999 Kč. Celkem 52 % respondentů dostává benefity ve výši do 2 000 Kč, 24,5% respondentů pak dokonce nad 3 000 Kč. „Trend je tedy jasný. Benefity zaměstnavatelé postupně přidávají a jejich hodnota roste. Stravenky a týden dovolené navíc je dnes již standardem, nikoliv benefitem,“ komentuje Martin Ježek.
Jaká výše benefitů by tedy měla uchazeče uspokojit? Z průzkumu Grafton Recruitment vyplývá, že nejčastěji respondenti očekává benefity výši 2 000 - 2 499 Kč, případně 3 000 - 3 499 Kč. Nadpoloviční většina uchazečů očekává benefity v hodnotě do 4 499 Kč.