Zaměstnancům chybí znalosti technologií, problém se s pokračující digitalizací prohlubuje
S pokračující digitalizací a adopcí moderních technologií čelí firmy rostoucímu nedostatku zaměstnanců s potřebnými technickými a analytickými...
Lidé starší 50 let to s hledáním práce nemají jednoduché. Mnoho zaměstnavatelů má vůči starším uchazečům předsudky – jsou překvalifikování, nejdou s dobou nebo mají příliš vysoké platové nároky. Jak tyto předsudky překonat a kde si hledat práci i po 50 letech věku se dozvíte v následujícím článku.
Kde hledat práci?
Pokud jste pracovali celý život na jednom nebo dvou místech, pravděpodobně nemáte takový přehled, kde a jak hledat pracovní nabídky. Vyzkoušejte hned několik možností:
Tipy a doporučení můžete získat také od svých známých či bývalých kolegů. Osobní doporučení mají u nás stále velkou váhu a zaměstnavatelům šetří čas při výběru nových členů týmu. Nebojte se proto oslovit své okolí, možná budete mile překvapeni.
Životopis je vaší vizitkou a prvním kontaktem s potenciálním zaměstnavatelem. Pokud jste starší 50 let, pravděpodobně jste si již prošli několika zaměstnáními a máte více zkušeností. Dejte si proto pozor, abyste životopis zbytečně nezahltili. Nebojte se z něj vyškrtnout zastaralé nebo nerelevantní informace.
Při tvorbě a úpravě svého životopisu využijte náš návod jak napsat životopis. Nebo si založte Grafton účet a vygenerujte si přehledný životopis rychle a jednoduše přímo na naší stránce.
Neváhejte a přihlaste se na odborná školení nebo kurzy a rozšiřte si tak své znalosti a dovednosti, které jsou na pracovním trhu momentálně žádané. Každá nová zkušenost a vědomost může rozhodnout o vašem dalším profesním životě.
Ve stále více zaměstnáních se vyžadují základní znalosti práce s počítačem, různými programy a internetem. Pokud jste v tomto směru zdatní, zdůrazněte to i na pohovoru a v životopise. Zaměstnavatelé si o starších uchazečích často myslí, že jsou v tomto směru neschopní. Přesvědčte je o opaku!
Další možností jak zlepšit své šance na pracovním trhu je rekvalifikace. Pokud se o vaši pozici uchází příliš mnoho uchazečů, změna vašeho profesního zaměření vám může přinést nové místo.
Přestože je konkurence na pracovním trhu vysoká, neznamená to, že nemáte šanci uspět. Rozhodně byste neměli podcenit přípravu na pracovní pohovor. Využijte internet při hledání informací o vašem potenciálním zaměstnavateli.
Během pohovoru buďte pozitivní a využijte svých zkušeností. Zdůrazněte svou schopnost rychle reagovat na vzniklé problémy, které jste již řešili mnohokrát v předchozích zaměstnáních. Nic nezapůsobí lépe než konkrétní příklady a pracovní úspěchy.
Pokud jste dlouhou dobu nepracovali, nemusíte mít nejlepší přehled o současných platech. Informujte se o mzdě ještě před pohovorem – zeptejte se svých známých nebo hledejte na internetu.
Pokud chcete být při hledání práce úspěšní, přečtěte si také další užitečné rady a tipy v naší kariérní zóně. Dozvíte se například jak napsat motivační dopis nebo jak hledat práci na sociálních sítích.
Kompletní nabídku aktuálních pozic naleznete ZDE.