Ve výrobě roste nedostatek odborníků na automatizaci
Praha 25. listopadu 2024 - Výrobní podniky pociťují rostoucí nedostatek odborníků na automatizaci a digitalizaci výrobních procesů.
Při práci z domova sice většina z nás ušetří značné množství času, které jinak strávíme dojížděním do práce, ale můžeme pro změnu narazit na jiné překážky, které nám mohou práci přinejmenším ztížit. Sepsali jsme pro vás několik tipů, jak neztratit produktivitu a udržet si pracovní nasazení i z domova.
Je pravda, že pokud do práce musíte cestovat, nějakou chvíli prací z domova ušetříte, dejte si ale pozor, abyste nesklouzli k tomu, že zůstanete celý den v pyžamu nebo budete pracovat z pohodlí postele. Důležité je ráno vstát a nachystat se, jako byste měli jít do kanceláře. Tím totiž docílíte toho, že si jasně oddělíte čas vyhrazený na práci od volna. Je potřeba ale hlídat i opačný extrém, totiž že není nutné být k dispozici 24 hodin denně. Dodržujte proto pracovní dobu, kterou máte ve firmě nastavenou.
Pokud je s vámi doma zároveň i partner nebo rodina, stanovte si jasná časová pravidla, která budete všichni dodržovat.
I když je velmi pravděpodobné, že ne každý má možnost zřídit si doma oddělenou pracovnu, je třeba, abyste si vyčlenili prostor, který se po dobu vaší práce z domova stane vaším pracovním místem. Toto vám opět pomůže naladit se na správnou pracovní morálku. Zařiďte si svou „pracovnu“ tak, aby vám v ní bylo příjemně a abyste měli po ruce vše, co pro práci potřebujete, ať už to jsou poznámkové bloky, pera nebo technika.
Dobrá taktika je si každý den na začátku pracovní doby vyhradit pár minut, kdy si sepíšete úkoly, které vás daný den čekají. Pokud vám to bude vyhovovat více, je možné sepsat si seznam i na konci pracovní doby na následující den.
Tím, že budete mít vaše úkoly přehledně sepsané zajistíte, že vám nic důležitého neuteče, ale zároveň že ani nestrávíte většinu doby prokrastinováním a přemýšlením, co je ještě třeba udělat. Nezapomeňte si v denním programu vyhradit i čas na úkoly, které se objeví operativně.
Je jasné, že ne všichni dokážeme být výkonní v tu samou dobu – někomu více vyhovuje pracovat brzy ráno a někomu zase později večer. Pokud to vaše práce umožňuje a můžete využít určitou časovou flexibilitu, neváhejte to udělat. Neznamená to, že po zbytek času pracovat nebudete, můžete si ale rozplánovat úkoly tak, že v době, kdy je vaše produktivita vyšší, budete řešit ty náročnější a naopak.
Není nezbytně nutné připravovat si na každý den krabičky do lednice (i když tato varianta má jistě také své výhody). Dejte si ale pozor, aby se vaše polední pauza neprotáhla na několik hodin kvůli tomu, že si budete v době oběda připravovat časově náročná jídla. Pozor si také dávejte na dodržování pitného režimu.
Pokud pracujete v týmu, bude pro vás nezbytné čas od času se spojit s kolegy, abyste měli vzájemně přehled o tom, kdo na čem pracuje a abyste tak udrželi na vysoké úrovni i vaši společnou produktivitu. K tomu slouží nejrůznější aplikace, díky kterým můžete nejen komunikovat, ale zároveň vám pomohou udržet i společné to do listy.
Trocha aktivního odpočinku vám pomůže okysličit mozek a zároveň si na chvíli odpočinete od sezení v jedné poloze a dívání do obrazovky. S ohledem na to, že se za současné situace nedoporučuje trávit příliš času procházkami venku, nezapomínejte také na pravidelný přísun čerstvého vzduchu větráním.
Pokud vaše současné zaměstnání práci z domova neumožňuje vůbec, nebo ne v takovém rozsahu, jak byste potřebovali, možná je čas poohlédnout se po změně.