Zaměstnancům chybí znalosti technologií, problém se s pokračující digitalizací prohlubuje
S pokračující digitalizací a adopcí moderních technologií čelí firmy rostoucímu nedostatku zaměstnanců s potřebnými technickými a analytickými...
Na žebříčku nejžádanějších pracovníků v EU jsou vývojáři a analytici aktuálně na druhém místě. Podle posledního průzkumu Evropské komise se poptávka po vývojářích neustále zvyšuje i v Česku. Firmy proto o ty nejlepší svádí takřka boj.
Nadprůměrné mzdy, vysoká poptávka po specialistech a vysoká fluktuace je spojena s oborem informačních technologií již několik let. Stejný trend trvá v roce 2016. Většina firem požaduje od kandidátů minimálně 2-3 roky praxe na dané pozici. Je proto důležité, abyste byli aktivní již během studií a absolvovali alespoň neplacenou stáž, díky které můžete získat potřebné zkušenosti a navázat i cenné kontakty v oboru.
Absolventi by měli ovládat alespoň anglický jazyk, ale přibývá také poptávka po uchazečích s dobrou znalostí němčiny. Pozice v oblasti vývoje, testování a analýz jsou ze strany uchazečů nejžádanější, protože se v nich mohou nejsnadněji uchytit junioři. Firmy kromě vývojářů a testerů často hledají také odborníky na big data, datové sklady, analýzy dat, virtualizaci a řešení cloudů.
Zaměstnavatelé se ve srovnání s předchozími lety intenzivněji zajímají o svou pozici na trhu práce. Právě proto, že mají vysoké požadavky na své budoucí zaměstnance, si při výběrových řízeních konkurují nejen uchazeči o práci, ale také firmy jako takové. Přední zahraniční společnosti, zaměřené zejména na vědu a technologie, se pak předhánějí se ve výhodách pro své zaměstnance. Například Apple a Facebook svým zaměstnankyním nově nabízejí úhradu zmrazení vajíček.
Společnost Universum letos na podzim představila výsledky výzkumu, který prováděla mezi českými studenty. Podle něj studenti IT hodnotí jako pět nejatraktivnějších zaměstnavatelů na českém trhu Google, Microsoft, IBM, Seznam.cz a Oracle. Jedná se tak především o firmy, které preferují otevřenou komunikaci a neformální pracovní prostředí.
Z průzkumu personální agentury Grafton vyplývá, že oproti minulému roku na některých pozicích v IT a telekomunikacích narostly mzdy. Například na pozici Chief Technical Office se v Praze a v Brně základní mzda zvýšila ze 100 tisíc na 120. Řediteli IT se pak spodní hranice zvedla z 80 na 90 tisíc, v našem druhém největším městě stoupl ze 70 na 80 tisíc. Systémovým architektům se minimální odměna zvedla o deset tisíc jen v Brně a Ostravě, o pět pak ve Zlíně. Java vývojáři/programátoři se třemi až pěti lety zkušeností si nepřilepšili jen v Praze. Na druhou stranu, pokud hledáte práci IT, je zjevné, že Praha stále nabízí nejvyšší mzdy. Hlavní město však dotahuje Brno.
Pokud si hledáte práci, podívejte se na naše aktuální nabídky práce v oblasti IT a telekomunikací. Není-li vám něco jasné, rádi vám poradíme, ať už prostřednictvím naší karierní zóny, nebo našich šikovných konzultantů.
Kompletní nabídku aktuálních pozic naleznete ZDE.