Mzdy v IT narazily na strop, ubylo i benefitů. Vývoj v ČR kopíruje zahraničí
IT a telekomunikace léta patřily mezi vyvolené obory, kde si firmy zaměstnance přetahují a mzdy se dávají, jaké si kdo řekne. V roce 2022 se...
K 30. dubnu 2014 bylo evidováno 575 000 nezaměstnaných a z toho 29 000 absolventů všech typů škol. Situace se od roku 2009 zhoršila zejména pro absolventy vysokých škol, jejichž nezaměstnanost vzrostla o 235 %! Dnešní studenti mají obavy z kvalitního uplatnění, proto v 75 % případů hledají praxi již během studia, aby získali potřebné dovednosti a šanci na dobré zaměstnání.
Neodkládejte hledání práce. Absolventi si chtějí užít poslední měsíce volna, ale ve většině případů se jim takový přístup nemusí vyplatit - konkurence je veliká. Obzvláště studenti obchodu, marketingu a dalších ekonomických oborů musí hledat zaměstnání již během posledních let studia, aby nasbírali praktické zkušenosti. Zaměstnavatelé na to slyší!
Zaměstnavatelé si dnes nejvíce cení absolventů praktickými zkušenostmi či jazykovými dovednostmi. Nejžádanější jsou uchazeči o pozice:
Dá se říci, že studenti středních či vysokých škol se zaměřením na IT, moderní technologie či technické obory jako svařování, elektro apod. mají oproti ekonomickým a humanitním oborům výhodu. Každý rok potenciální zaměstnavatelé oslovují šikovné studenty ještě před ukončením studia a nabízejí jim uplatnění. Ostatní to mají těžší, musí se snažit sami.
Dnešní dilema zní: „Mít nebo nemít vysokoškolský titul?“ Občas můžete slýchat hlášky, že titul vám práci nezajistí, vysoká škola je k ničemu, nebo že výhodu mají lidé pracující rukama apod. Chcete-li studovat vysokou školu, nenechte se odradit. Každé vzdělání navíc s sebou nese určité výhody.
Zaměstnavatelé se shodují, že u středoškoláků a učňů mají výhodu ti se zajímavou praxí nebo osobností. Bohužel má ale řada z nich slabé vyjadřovací schopnosti a nepříliš přesvědčivé vystupování. V tom mají vysokoškoláci výhodu – celé roky se trénují v komunikaci, řešení problémů, samostatnosti a studiu nových věcí.
Shrňme si, na čem můžete zapracovat, než budete odpovídat na vybranou nabídku práce. Pro absolventy a studenty platí:
1. Zajistěte si praxi v oboru již během studia.
2. Napište si atraktivní CV.
3. Studenti IT a technologií by se měli účastnit soutěží. Roli hraje také téma diplomové práce.
4. Studentům ekonomických oborů a obchodu pomáhá studium v zahraničí či zahraniční stáže.
5. Naučte se prezentovat sami sebe.
6. Mějte realistické představy o svém platu.
TIP: Chcete zvýšit své šance na přijetí do prvního zaměstnání po studiu? Rozpracovali jsme pro vás podrobně seznam 5 věcí, které zvýší absolventům šance na uplatnění.
Hledáte zajímavou praxi? Podívejte se do naší aktualizované nabídky brigád, kterou jsme pro vás rozčlenili dle regionů a především dle oborů.
Aktuální nabídku pozic vhodných pro absolventy naleznete ZDE.