Nová pravidla hry na trhu práce. Flexi novela i umělá inteligence
Rok 2025 bude rokem změn. Flexibilní novela zákoníku práce přinese nové možnosti pro zaměstnance i zaměstnavatele. Souběžně s tím vstoupí do hry...
E-mail je dnes asi nejčastějším komunikačním prostředkem, proto neuděláte chybu, když s potenciálním zaměstnavatelem budete komunikovat právě jeho prostřednictvím. Doporučujeme však osvojit si několik pravidel.
Žádné hromadné e-maily
Při zasílání žádosti o přijetí do zaměstnání pište každému zaměstnavateli zvlášť. Hromadné e-maily, i když jsou nejrychlejší, zbytečně rozkryjí vaše karty. Jednak je vidět, kde všude se o zaměstnání ucházíte, jednak nedocílíte pocitu jedinečnosti, který je žádoucí. Každý e-mail, nebo chcete-li, průvodní dopis, by měl navíc být přizpůsoben dané fi rmě a pozici, na kterou se hlásíte.
Vhodná odesílací adresa
I odesílací adresa o vás ledacos schopnému personalistovi napoví. Vhodné nejsou ani příliš osobní adresy typu kotatko@seznam.cz, ani adresy fi remní, respektive adresy stávajícího zaměstnavatele. Pro účely komunikace s potenciálními zaměstnavateli proto doporučujeme založit konvenční soukromou adresu typu jmeno.prijmeni@seznam.cz.
Nezapomínejte na předmět
V e-mailové zprávě nikdy nezapomeňte vyplnit předmět zprávy. Nejlepší je, když do něj napíšete název inzerované pracovní pozice, na kterou reagujete. Dle toho se pak bude personalistovi lépe v poště orientovat.
Průvodní dopis v těle, životopis v příloze
Do těla e-mailové zprávy napište stručný průvodní dopis. Ten by měl obsahovat kromě oslovení a kompletních kontaktních údajů (jméno, adresa, e-mail, telefon) i informace o tom, o jakou pracovní pozici se chcete ucházet a proč. Vhodné je adresáta upozornit, že přílohou posíláte svůj profesní životopis.
Životopis
Své profesní CV posílejte nejlépe ve wordu. Celý dokument by měl být také zřetelně pojmenován. Například CV_jmeno_prijmeni.doc. Při pojmenovávání dokumentu nejlépe nepoužívejte diakritiku. Do pravého horního rohu životopisu je vhodné vložit vaši fotografi i, která by však měla být aktuální, barevná a především ryze formální – například jako pro občanský průkaz či cestovní pas, není to však povinností. Fotka z výletu nebo večírku by nemusela zapůsobit zrovna nejlépe. Jiné obrázky jako například skeny dokumentů či vysvědčení již do životopisu nevkládejte. Tyto podklady se obvykle předkládají až na osobním pohovoru.
Aktuální nabídku pozic vhodných pro absolventy naleznete ZDE.