Jak vytočit personalistu?

Jak vytočit personalistu?

Jak vytočit personalistu?

Pořád čteme články, jak se personalistovi na pohovoru zalíbit, ale my jsme se rozhodli jít na věc opačnou cestou. Personalisté mohou mít různé preference a vkus, ale všechny zaručeně vytočí několik klasických přešlapů. Které to jsou?

PŘED POHOVOREM
Infantilní e-mailová adresa
Pokud stále vlastníte e-mailovou adresu ze svých dětských či pubertálních let, pro zasílání životopisů, motivační dopisů a pro veškerou komunikaci s personalisty si založte novou, reprezentativní e-mailovou adresu např. ve tvaru jmeno.prijmeni@poskytovatel.cz. Zapomeňte na e-mailovou adresu typu mishule259@atlas.cz či jiné „peprné, vtipné nebo roztomilé“ varianty.

Nestrukturovaný životopis
Když už máte důvěryhodnou e-mailovou adresu, nezkazte si první dojem u personalisty životopisem ve formě románu – své literární ambice můžete v omezené míře projevit v motivačním dopise. Pokud je po vás požadován strukturovaný životopis, opravdu ho zpracujte ve formě bodů, kde nejnovější zkušenosti jsou uvedeny jako první. Inspirovat se můžete například zde.


NA POHOVORU
Pozdní příchod v nevhodném outfitu
I když se vám podaří zaujmout životopisem a dostat se na pohovor, stále máte mnoho příležitostí, jak se diskvalifikovat. Účinným způsobem, jak ukázat personalistovi, že je vám všechno šumafuk, je dorazit o 15 a více minut později bez omluvy, navíc v plážovém oděvu v žabkách. Pokud se nezvládnete připravit ani na pohovor, je pro personalistu otázkou, zda zvládnete plnit pracovní úkoly nebo komunikovat s klienty. Inspirovat se také můžete tipy, jak se vhodně na pohovor obléci.

Nevíte nic o společnosti, kam se hlásíte
Je sice pravdou, že někdy máte o vypsané volné pozici jen základní informace, ale to vám nebrání v troše vlastní iniciativy. Naprostým základem k pohovoru je vědět, v jakém oboru firma podniká, a z praktického hlediska je vhodné si předem zjistit, ve které budově firma sídlí, abyste před pohovorem neztráceli cenné minuty hledáním správného vchodu.

Zajímáte se jen o mzdu a benefity
Kandidát, který se už mezi dveřmi ptá na mzdu, je od pohledu podezřelý. Samozřejmě není nic špatného na dotazech směrem k potenciálnímu zaměstnavateli, ale měli byste vyčkat až na konec pohovoru.

Jste negativní a mračíte se 
S předchozím bodem souvisí i celkově naladění. Netvařte se jako kakabus, nepronášejte pesimistické a cynické řeči. Personalista má za úkol vybrat kandidáty, kteří se hodí do kolektivu, jsou kamarádští a budou tým pozitivně motivovat.

Pomlouváte bývalého zaměstnavatele a kolegy
O vaší loajalitě k potenciálními zaměstnavateli svědčí i to, jak mluvíte o tom bývalém. Snažte se držet faktů a hovořit o své bývalé práci věcně. Soustřeďte se především na sebe a vyhněte se obviňování kolegů z „házení klacků pod nohy“ nebo neschopnosti.

Nízké nebo přehnané sebevědomí
Vystrašené typy, kteří se bojí promluvit, kontra suveréni, kteří vám při seznamovacím stisku rozdrtí ruku. Pamatujte, že všeho s mírou. Buďte zdravě sebevědomí, ale nikoliv žoviální. Pokud naopak trpíte nervozitou, zkuste se na pohovor připravit o to lépe, budete se cítit jistější.

Vyřizujete si telefonní hovory nebo SMS
Mobilní telefon rozhodně před pohovorem vypněte. Nevyřizujte si agendu a nepište kamarádům, zatímco vám personalista vysvětlujte náležitosti dané pracovní pozice. I když nemáte svou hračku, nesklouzněte k pasivnímu poslouchání jako ve škole. Aktivně s personalistou komunikujte, klaďte mu doplňující otázky a veďte plnohodnotný dialog.

Nevíte
90 % personalistů nesnáší odpověď „nevím“. Na každou personalistovu otázku je vhodné odpovědět konkrétně, i když by mělo jít o formulku, kterou jste si předem nacvičili doma. Nestyďte se také nad otázkou zamyslet. Kandidáti, kteří mluví pomalu, vyrovnaně a s rozvahou budí u personalistů lepší dojem, než free a cool ztřeštěnci, kterým těká mysl od jednoho tématu k druhému.​

Aktuální nabídku pozic vhodných pro absolventy naleznete ZDE.