jak cist vyplatni pasku

Výplatní páska: Jak se v ní snadno vyznat

Zaměstnavatel je povinen vám pásku předat, pokud pracujete:

  • na hlavní pracovní poměr
  • jako dohodář, tzn. na základě Dohody o provedení práce nebo Dohody o pracovní činnosti

Jako zaměstnanec jste povinen platit daně, odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ze mzdy se tak vypočítá daň z příjmu, odvody na sociální a zdravotní pojištění a také základy pro nemocenskou a náhradu dovolené.  

 

---

Prohlédněte si konkrétní příklad výplatní pásky i s vysvětlivkami jednotlivých položek:

VÝPLATNÍ PÁSKA (ke stažení)

---

 

I když může každá výplatní páska vypadat trochu jinak, většinou je utvářena podle podobné struktury a najdete v ní podobné informace.

 

OSOBNÍ ÚDAJE, TEDY NĚCO O VÁS

Na začátku výplatní pásky nejčastěji najdete tyto informace:

  • jméno
  • rodné číslo
  • osobní identifikátor od zaměstnavatele
  • jméno zaměstnavatele
  • časové období
  • zbývající dovolená

Dále zde naleznete informace o vašem pracovním zařazení v rámci pracovních úseků a druhu pracovního poměru. Díky těmto údajům získáte rychlý přehled o vaší pracovní situaci.

 

DRUHY MEZD A JAKÝ JE V NICH ROZDÍL

To hlavní, co z výplatní pásky vyčtete, jsou informace o vaší mzdě či platu. Základní, hrubá a čistá mzda – co vlastně znamenají?

Základní mzda: To co máte ve smlouvě

Základní mzda představuje měsíční základ, který je stanoven v pracovní smlouvě nebo ve mzdovém výměru. Jedná se o částku, kterou si vyjednáváte při pohovoru a která tvoří stabilní základ vaší mzdové struktury.

Hrubá mzda: Navíc motivační složky

Hrubá mzda zahrnuje nejen váš základ, ale i motivační složky jako prémie, osobní ohodnocení, příplatky nebo odměny. Tato suma není ještě zatížena sociálním a zdravotním pojištěním a daní z příjmu. Navíc nezohledňuje možné daňové výhody a bonusy, což znamená, že výsledná částka na vašem účtu bude od této hrubé mzdy odlišná.

Čistá mzda: Vaše skutečná odměna

Čistá mzda je finální částka, která se objeví na vašem bankovním účtu. Při výpočtu se od hrubé mzdy odečítá záloha na daň snížená o slevy na dani a sociální a zdravotní pojištění. Taktéž jsou odečítány případné srážky jako například příspěvek na penzijní připojištění či exekuční příkaz. Naopak se k čisté mzdě přičítají daňová zvýhodnění. Čistá mzda je tedy skutečnou odměnou za váš pracovní výkon.

 

DOVOLENÁ, DANĚ, POJISTNÉ

Výplatní páska není jen o penězích. Pomáhá vám sledovat nejen výši mzdy, ale také zbývající dovolenou, odvedené daně a pojistné. Slouží jako potvrzení o vykonané práci a je nezbytná při nástupu do důchodu. Pochopit, jak využít informace na výplatní pásce, vám umožní plánovat lépe svůj profesní i osobní život.

 

DO KDY MÁ BÝT PŘEDÁNA

Výplatní pásku byste měli od zaměstnavatele obdržet do konce měsíce následujícího po měsíci, za který je mzda vyplácena. Výplatní páska, nebo také jak se často říká výplatnice, není jen potvrzením o mzdě a odvodech, ale i důležitým dokumentem při výpočtu důchodu.

 

RŮZNÉ PODOBY VÝPLATNÍCH PÁSEK

  • papírová
  • elektronická

Zaměstnavatelé mají povinnost předat výplatní pásku zaměstnancům každý měsíc. Způsob, jakým to udělají, je ale na jejich uvážení. V dnešní době většina zaměstnavatelů přechází k elektronickému zasílání výplatních pásek.

 

DŮVĚŘUJ, ALE KONTROLUJ

Chyby se stávají i v digitální době, a proto je důležité si výplatní pásku zkontrolovat. Máte započítané všechny pracovní dny, nechybí slevy a bonusy? O případných nesrovnalostech informujte své mzdové nebo personálním oddělení.

 

ZÁVĚREM ZKRATKY

ČF – časový fond, předem stanovený počet hodin, které má zaměstnanec za měsíc odpracovat

DNP - denní vyměřovací základ, podle kterého se stanovuje výše nemocenské.  DNP, který najdete na výplatní pásce, slouží k výpočtu náhrady mzdy za prvních 14 dnů nemocenské. Náhrada za toto období činí 60 % z hodnoty DNP a vyplácí ji zaměstnavatel (pouze za pracovní dny). Od 15. dne pracovní neschopnosti nemocenské dávky dále vyplácí Okresní správa sociálního zabezpečení. 

PPP – pracovně právní vztah

PPÚ – hodinový průměr, se kterým se počítají náhrady za dovolenou, svátky a přesčasy

SP – sociální pojištění

ŘD – řádná dovolená, tedy na kolik dovolené máte v daném kalendářním roce ještě nárok. Z výplatní pásky můžete vyčíst kolik, nevyčerpané dovolené se vám převedlo z roku předchozího, kolik už jste v letošním roce vyčerpali nebo tzn. krácenou dovolenou.

ZP – zdravotní pojištění