Ve výrobě roste nedostatek odborníků na automatizaci
Praha 25. listopadu 2024 - Výrobní podniky pociťují rostoucí nedostatek odborníků na automatizaci a digitalizaci výrobních procesů.
Moderní technologie znamenají vznik množství nových profesí, které ještě donedávna nebyly součástí pracovního trhu. Může se proto stát, že objevíte obor nebo povolání, ve kterém byste rádi uspěli, i když vaše kariéra je dobře rozběhnutá. K touze po změně kariéry vás však může přivést i vývoj vaší osobnosti či pocit vyhoření v aktuální práci. Jak však na změnu oboru práce?
Rozeberte si do detailu vaši aktuální práci
Zamyslete se pořádně nad tím, co přesně vás ve vašem aktuálním pracovním oboru či přímo ve vaší práci nejvíce naplňuje a co vám jde od ruky. Například kreativní zaměstnání, vedení lidí, analýzy ... cokoli. Naopak si ale ujasněte i to, co vám vadí a s čím si nevíte rady, přestože se opravdu snažíte. Při hledání nového oboru či pracovní pozice se zkuste zaměřit na to, aby daná profese zahrnovala co nejvíce aktivit, které preferujete a naopak, co nejméně těch, se kterými máte potíže.
Začněte hledat v příbuzných oborech
Pokud vás vaše práce dlouhodobě naplňovala, zkuste hledat nejprve v podobných oborech. Snadněji se uchytíte a je velmi pravděpodobné, že vám daná práce půjde dobře. Nebude to tedy taková radikální změna a naučíte se něco nového. Pokud jste dlouhodobě v oblasti prodeje, zkuste pro změnu například marketing, kde uplatníte získané zkušenosti.
Na změnu oboru malými kroky
Pokud se v kariéře toužíte zaměřit na výrazně odlišný obor, než ten, ve kterém se aktuálně pohybujete, začít s přípravou můžete ještě ve stávajícím zaměstnání. Informujete se o potřebných dovednostech a znalostech, bez kterých se v daném oboru neobejdete. Začněte se postupně zdokonalovat v těchto schopnostech prostřednictvím online kurzů, víkendových škol, workshopů či soukromého lektora. Získáte tak potřebný přehled a kvalifikaci.
Teorie nestačí
Abyste mohli nastartovat svou kariéru v jiném oboru, kromě teoretických znalostí budete potřebovat i praxi. Jak ji však získat během aktuální práce? Vyzkoušejte požádat některou z firem, jejíž kultura vám je blízká, zda byste u nich mohli odpracovat pár hodin týdně jako dobrovolník. Firma ocení bezplatnou pomocnou sílu a vy naberete první praktické zkušenosti.
A jak se do toho pustit?
Přihlaste se například o víkendech na brigádnickou pozici v oboru, do kterého chcete přejít. To je váš prostor učit se, dělat chyby a uchytit se. Když si v daném oboru začnete být jistější, vyzkoušejte asistentské či juniorní pozice, na které zaměstnavatelé nevyžadují zkušenosti.
Změna oboru kariéry není jednoduchá. Chce to odvahu, dočasnou práci i učení navíc či sezení na dvou židlích, což s sebou určitě přinese i větší množství pracovního stresu. Pokud však tušíte, že v sobě máte nevyužitý potenciál a nadšení pro některé odvětví, určitě to stojí za vyzkoušení! Držíme palce!
Aktuální nabídky práce napříč různými obory najdete také na našem webu.